Kto musi płacić składki do ZUSu?

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Składki te obejmują:

 • ubezpieczenie emerytalne
 • ubezpieczenie rentowe
 • ubezpieczenie chorobowe
 • ubezpieczenie wypadkowe

Szukasz danych kontaktowych – zobacz ZUS Warszawa.

Przedsiębiorcy mogą opłacać składki w formie pełnych lub odprowadzać je w formie składek preferencyjnych. Wysokość składek zależy od rodzaju prowadzonej działalności, formy opodatkowania i wybranego sposobu opłacania składek.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę również są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Składki te są odprowadzane przez pracodawcę, a ich wysokość jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia pracownika.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, nie są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W takim przypadku osoby te mogą korzystać z ubezpieczeń społecznych, jeśli są one objęte ubezpieczeniem w ramach innych tytułów, np. jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej lub jako emeryci lub renciści.

Świeżo wyciskane soki

Świeżo wyciskany sok jabłkowy może być zdrowym i wartościowym składnikiem diety, ale należy pamiętać, że nie jest on pozbawiony kalorii i cukrów prostych. Dlatego też nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach.

Jabłka zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. W soku jabłkowym znajduje się większość tych składników, ale jednocześnie zostaje on pozbawiony błonnika, który pomaga regulować przemianę materii i zapobiega wzdęciom.

Dlatego też, choć świeżo wyciskany sok jabłkowy może być zdrowym i smacznym napojem, nie powinien być traktowany jako zamiennik dla całych jabłek. Zalecane jest, aby jabłka spożywać w całości, gdyż w ten sposób dostarczamy organizmowi więcej składników odżywczych i błonnika.

Polecamy soki z dobro natury.

 

Wszystko o usługach typu fit out

Usługi fit out to usługi, które polegają na adaptacji i przygotowaniu pomieszczenia do użytkowania poprzez wyposażenie go w odpowiedni sposób. Fit out może obejmować wiele różnych elementów, w zależności od potrzeb i celów danej przestrzeni.

Na przykład, fit out w firmie Duer.pl może obejmować instalację elektryczną, hydrauliczną i wentylacyjną, a także układanie podłóg, montaż mebli i urządzeń, malowanie i tapetowanie ścian, a także projektowanie i instalowanie oświetlenia.

Usługi fit out są często wykorzystywane przy remontach lub przygotowywaniu nowych budynków do użytku, ale mogą być również stosowane w już istniejących budynkach w celu ich modernizacji lub zmiany przeznaczenia. W takich przypadkach fit out może obejmować również demontaż istniejących elementów i urządzeń oraz przygotowanie pomieszczenia do przeprowadzenia nowych prac.

Usługi fit out są świadczone przez specjalistyczne firmy, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby przeprowadzić tego typu prace w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Warto zwrócić uwagę na renomę i doświadczenie firmy, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jej usług.

Przy remontowaniu biura warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 1. Planowanie: przed rozpoczęciem prac warto dokładnie zaplanować, co będzie wymieniane lub zmieniane, a także ustalić budżet i harmonogram prac.
 2. Bezpieczeństwo: prace remontowe mogą stwarzać ryzyko, dlatego ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających w budynku. Należy zabezpieczyć przestrzeń przed pyłem i hałasem oraz zadbać o odpowiednie oznakowanie miejsc niebezpiecznych.
 3. Funkcjonalność: przy projektowaniu nowego układu pomieszczeń warto kierować się funkcjonalnością i ergonomią, aby przestrzeń była wygodna w codziennym użytkowaniu.
 4. Estetyka: wygląd wnętrza ma duże znaczenie dla wizerunku firmy, dlatego warto zadbać o eleganckie i spójne wykończenie pomieszczeń.
 5. Oszczędność energii: warto zastanowić się nad zastosowaniem rozwiązań, które pozwolą na oszczędzanie energii, np. poprzez wymianę starej instalacji grzewczej na nowoczesną lub montaż paneli słonecznych.
 6. Wsparcie specjalistów: warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak architekt czy konsultant ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, aby uniknąć błędów i zapewnić najlepsze rezultaty.

Czym zajmuje się komornik

Komornik to osoba, która jest upoważniona do wykonywania czynności związanych z egzekucją należności pieniężnych na podstawie tytułów wykonawczych, takich jak np. nakazy zapłaty, wyroki sądowe czy postanowienia sądów.

Komornik taki jak Paweł Bobek działa w imieniu wierzyciela, który chce odzyskać swoje należności od dłużnika. Do jego obowiązków należy m.in.:

 • przeprowadzanie postępowań egzekucyjnych, w tym zajmowanie mienia dłużnika oraz dochodzenie należności od niego
 • przeprowadzanie licytacji mienia dłużnika
 • prowadzenie rachunku egzekucyjnego i rozliczanie się z wierzycielem
 • udzielanie informacji o stanie egzekucji dłużnikowi oraz wierzycielowi

Komornik jest osobą zaufania publicznego i podlega szczególnej odpowiedzialności zawodowej. Do jego obowiązków należy również dbanie o interesy dłużnika, jeśli są one sprzeczne z interesami wierzyciela.

Komornik może działać w imieniu wierzyciela lub dłużnika, jeśli został do tego upoważniony przez sąd. Może również udzielać pomocy prawnej i reprezentować dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym.

Na czym polega egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza to postępowanie, w którym komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego, takiego jak np. nakaz zapłaty, wyrok sądowy czy postanowienie sądu, w celu odzyskania należności pieniężnych od dłużnika. Egzekucja może dotyczyć nie tylko należności pieniężnych, ale również innych rzeczy lub praw, takich jak np. nieruchomości czy prawa autorskie.

Egzekucja komornicza przebiega w następujący sposób:

 1. Wierzyciel złoży w sądzie wniosek o wszczęcie egzekucji, wraz z odpowiednim tytułem wykonawczym.
 2. Sąd przekazuje sprawę do właściwego komornika, który otrzymuje pełnomocnictwo od wierzyciela i zostaje upoważniony do wykonywania czynności związanych z egzekucją.
 3. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne, w trakcie którego może zajmować mienie dłużnika, dochodzić należności od niego oraz przeprowadzać licytacje jego mienia.
 4. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w wyznaczonym terminie, komornik może zająć jego wynagrodzenie, rentę lub emeryturę oraz dochody z innych źródeł, np. odpowiednio zabezpieczone konta bankowe.
 5. Po uregulowaniu należności przez dłużnika lub wyczerpaniu możliwości egzekucji, komornik zakończy postępowanie i rozliczy się z wierzycielem.

Egzekucja komornicza jest jednym z sposobów na odzyskanie należności pieniężnych, ale nie jest jedynym.

Jak najlepiej wykorzystać urlop

Ile razy czytałeś wersję tej historii online? Jasne, to ekscytująca narracja, ale dla większości ludzi po prostu nie jest realistyczna. Dodatkowo utrwala ideę, że musisz porzucić swoją pracę między 8 a 16, sprzedać wszystkie swoje rzeczy i żyć w drodze na pełny etat, aby zobaczyć świat.

Uwaga, spoiler: nie musisz wyruszać w całoroczną podróż z plecakiem ani pracować jako cyfrowy nomada, aby często podróżować!

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dni urlopu, mamy kilka  wskazówek, które pomogą Ci złagodzić płatny czas wolny i więcej podróżować, jednocześnie wykonując codzienną pracę.
Sprawdź ile dni urlopu przysługuje w 2022.

 

Zaplanuj wakacje w okolicach świąt

Ok, więc to może wydawać się oczywiste, ale jest to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na zmaksymalizowanie dni. Możesz w pełni wykorzystać te święta, które przypadają w środku tygodnia; po prostu zarezerwuj dwa dni bezpośrednio po wakacjach na pięciodniową przerwę.

Dopasuj dwa weekendy w czasie wolnym

Jeśli dobrze to zaplanujesz, możesz wziąć dziewięciodniowe wakacje i wykorzystać tylko pięć płatnych dni urlopu — po prostu upewnij się, że dwa weekendy wypadną w czasie wolnego! Na przykład, jeśli zarezerwujesz podróż od soboty do następnej niedzieli, otrzymasz dziewięć kolejnych dni podróży — z których cztery przypadają na weekend. A jeśli w tym czasie zdarzy się wakacje, możesz wybrać się na dziewięciodniową wycieczkę, korzystając tylko z czterech płatnych dni wolnych.

Pozostań blisko domu

Rozumiemy: chcesz podróżować do wszystkich odległych miejsc swoich marzeń, kiedy masz wolne. Ale w niektórych przypadkach (czytaj: kiedy możesz wziąć tylko tydzień wolnego) spędzenie całego dnia w podróży do miejsca docelowego – a następnie odzyskanie sił po okropnym jetlagu – nie jest najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie tego tygodniowego urlopu.

Doskonal sztukę długiego weekendowego wyjazdu

Wykorzystywanie długich weekendów jest kluczowe, gdy pracujesz z ograniczonym czasem urlopu. Kiedy wybierasz dzień lub dwa na weekend, masz trzy lub cztery dni na wycieczkę – i chociaż może wydawać się, że to niewiele, możesz wiele zobaczyć i zrobić w tym czasie.

Miejsca w zasięgu jazdy są zawsze bezpiecznym wyborem na długi weekendowy wypad, ale nie bój się również udać się nieco dalej. Wyszukiwarki podróży, takie jak Kajak, zawierają filtr czasu lotu, dzięki czemu możesz zawęzić opcje do miast, które znajdują się w zasięgu krótkiego lotu.

Zamień podróż służbową w mini-wycieczkę (lub dołącz do kogoś innego)

Już podróżujesz do pracy? Wyjazd służbowy to świetny pretekst, by jednocześnie zaplanować krótkie, ale słodkie wakacje. Dodaj dodatkowy dzień na początek lub na koniec podróży lub sprawdź, czy możesz przedłużyć podróż na weekend i spędzić sobotę i niedzielę na zwiedzaniu zabytków. Nawet dodatkowy dzień lub dwa oznacza, że ​​możesz zaplanować własną przygodę i lepiej wykorzystać swój czas.

Nie masz możliwości wyjazdu do pracy? Są szanse, że znasz kogoś, kto to robi! Niezależnie od tego, czy jest to twój partner, przyjaciel, czy drugi kuzyn, zapytaj, czy mogliby skorzystać z towarzystwa podczas podróży służbowej i zobacz, czy możesz się do nich dołączyć. Będziesz musiał być zajęty, gdy są na konferencji lub wydarzeniu, ale możesz także bezpłatnie przenocować w ich hotelu i wybrać się na zabawną wycieczkę.

Nie próbuj za dużo się pakować 

Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o maksymalizację weekendowych wyjazdów i dziesięciodniowych wakacji. Nie będziesz w stanie zobaczyć i zrobić wszystkich rzeczy , a próba upchania się za dużo to pewny sposób, aby poczuć się przytłoczonym planem podróży i jeszcze bardziej wyczerpanym niż wtedy, gdy wyjechałeś. Trzymaj się jednego lub dwóch miejsc i zaplanuj wystarczająco dużo czasu, aby naprawdę się zrelaksować, spać i absolutnie nic nie robić.

Rozłóż dni urlopu na cały rok

Nie ma nic złego w dzieleniu urlopu na dwa dłuższe okresy wakacyjne, ale jeśli chcesz poczuć, że podróżujesz więcej, najlepiej rozłożyć WOM na kilka mini-wakacji w ciągu roku. Zaletą kilku krótkich wakacji jest to, że zawsze będziesz miał na co czekać!

Wykorzystaj każdą minutę w podróży

Czas jest cenny, gdy podróżujesz — zwłaszcza, gdy dni urlopu są ograniczone. Aby w pełni wykorzystać każdą minutę podczas nieobecności, pamiętaj o tych wskazówkach, gdy jesteś w trybie planowania wakacji:

 • Skróć czas podróży, wybierając najkrótszy czas lotu i rezerwuj loty bez międzylądowań tam, gdzie to możliwe.
 • Przeprowadź badania i planuj z wyprzedzeniem, aby nie tracić cennego czasu na przeglądanie przewodników lub zastanawianie się, jak poruszać się po systemie tranzytowym.
 • Podróżuj poza godzinami szczytu, aby skorzystać z niższych cen i mniejszej liczby tłumów.
 • Zarezerwuj centralnie położone zakwaterowanie, aby spędzić więcej czasu na zwiedzaniu, a mniej na dojazdach.
 • Zdecyduj, które atrakcje i doświadczenia są dla Ciebie najważniejsze, a następnie ustal je priorytetowo, planując trasę.

 

Czy możliwe jest całoroczne ogrzewanie domu systemem split?

Powszechne przekonanie, że klimatyzator służy tylko do chłodzenia powietrza, jest zasadniczo błędne, ponieważ to urządzenie gospodarstwa domowego jest coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Takie urządzenia są wyposażone w falowniki, które zmieniają częstotliwość pracy sprężarki, dlatego nazywane są falownikami . W niektórych przypadkach są gotowe konkurować ze zwykłym ogrzewaniem wody, zwłaszcza jeśli są dodatkowo wyposażone w pompę ciepła.

Ogrzewanie domu z systemem dzielonym z falownikiem
Zasada działania polega na tym, że w trybie „ogrzewania” główne moduły wydają się zmieniać swoje funkcje: jednostka zewnętrzna chłodzi, a jednostka wewnętrzna nagrzewa się.

Takie systemy dzielone są droższe niż konwencjonalne, ale pod względem kosztów energii są bardziej ekonomiczną opcją w porównaniu z grzejnikiem elektrycznym.

Inwerterowe systemy split mogą pracować w zakresie ogrzewania w zakresie temperatur środowiska zewnętrznego od -15 do +24 ˚С.
W porównaniu z nagrzewnicą olejową system dzielony zużywa 4 razy mniej energii elektrycznej. Grzejnik zamienia kilowaty energii elektrycznej na kilowaty ciepła w równoważnym stosunku.

Jednocześnie klimatyzator inwerterowy do ogrzewania domu zużywa tylko jedną czwartą energii elektrycznej na wytworzenie kilowata energii cieplnej.

Czy zimą można ogrzewać dom systemem split?

Zasada ogrzewania powietrza za pomocą klimatyzatora zasadniczo różni się od konwencjonalnej nagrzewnicy: wykorzystuje energię tylko do zapewnienia działania sprężarki, wentylatora i przepustnic. Sprężarka w jednostce zewnętrznej pompuje podgrzany czynnik chłodniczy rurami do jednostki wewnętrznej, przepustnice mieszają ciepłe powietrze z zimnym powietrzem w pomieszczeniu.

Zaletą systemu dzielonego jest to, że powietrze nie wysycha, jak w przypadku zwykłych grzejników. Nie posiada elementów grzejnych takich jak dziesięć czy spirale.

Ale są też niedogodności, które pojawiają się podczas ogrzewania odwodnionego systemu zimą. Przy niskich temperaturach na zewnątrz stosowanie klimatyzatora jest przeciwwskazane. Olej w sprężarce gęstnieje i obciąża go podczas pracy. Dlatego w celu uniknięcia przedwczesnej awarii sprężarki konieczne jest przestrzeganie zalecanych przedziałów temperatur wskazanych w książce serwisowej. Więcej o tym napisano tutaj https://www.duer.pl/ogrzewanie-klimatyzatorem/.

Istnieją nowoczesne modele klimatyzatorów, które posiadają specjalny olejowy zespół grzewczy w zewnętrznym module układu, dzięki czemu takie modele mogą być stosowane przy temperaturach powietrza do -20, a nawet do -30 (w serii „arktycznej” split systemy).
Wskazówka: Nie używaj trybu chłodzenia w pomieszczeniach, gdy temperatury są poniżej zera. Ponieważ kondensat nagromadzony w rurze spustowej może zamarznąć, tworząc korek lodowy. Dzięki temu kondensat będzie wypływał przez jednostkę wewnętrzną.
Trzeba też pamiętać, że przy niskich temperaturach na zewnątrz stosowany jest bardziej zaawansowany trójskładnikowy freon R410. Jego koszt jest znacznie wyższy niż zwykłego R22, więc oszczędzając energię elektryczną, będziesz musiał wydłubywać drogi freon.

Ogrzewanie domu wiejskiego za pomocą systemu dzielonego falownika za pomocą pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione, jeśli nie można podłączyć ogrzewania gazowego. W ten sposób projekt ogrzewania domu jest opracowywany z uwzględnieniem warunków klimatycznych regionu i może nawet obejmować zaopatrzenie w ciepłą wodę.

Powietrzna pompa ciepła jest całkowicie nieszkodliwa i bardzo wydajna: jej wydajność jest 5 razy wyższa niż zużycie energii.

 

Nie ma potrzeby komina.

 

dav

Oszczędza miejsce. Jednostka wewnętrzna zajmuje bardzo mało miejsca na ścianie. Nie ma potrzeby instalowania nieporęcznego zbiornika paliwa, a także przydzielania miejsca na składowanie węgla, drewna opałowego i tak dalej.
Wygodne jest stosowanie w domach z centralnym ogrzewaniem w sezonie poza grzewczym, kiedy jest już/jeszcze zimno, ale ogrzewanie jeszcze/już nie zostało/już włączone/wyłączone.
Aby ocenić opłacalność zastosowania systemu split jako urządzenia grzewczego, należy oprócz kosztów zakupu sprzętu uwzględnić również prace projektowe i montaż systemu grzewczego , a także koszty eksploatacyjne.

Przeprowadzenie prostej analizy porównawczej pomoże uzyskać pełny obraz.
Zgodnie z SNiP 41-01 „Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja Ursynów ogrzewanie 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej wymaga 100 W mocy cieplnej na godzinę. Dane te dotyczą standardowych parametrów pomieszczeń (sufity o wysokości 2,5 – 2,7 m) bez uwzględnienia:

 • liczba okien
 • jakość okien z podwójnymi szybami
 • grubość, materiał i właściwości ścian (zewnętrzne lub wewnętrzne, izolowane lub nie)
 • temperatura powietrza na zewnątrz

Jak założyć firmę od zera: pierwsze kroki w kierunku udanego biznesu

Rozpoczęcie własnego biznesu od zera nie jest tak trudne, jak się wydaje, ale większość początkujących przedsiębiorców nie wie, od czego dokładnie zacząć i jaki obszar biznesowy wybrać. Nawet w sytuacji kryzysowej możesz znaleźć i wdrożyć opłacalną strategię. Tym samym obecna sytuacja gospodarcza, która spowodowała spadek udziału towarów importowanych w rynku krajowym i ich silny wzrost cen, stwarza dobre możliwości dla nowego przedsięwzięcia. W naszym przeglądzie porozmawiamy o tym, jak założyć małą firmę i jakie strategie biznesowe będą potencjalnie opłacalne.

Jaki biznes zacząć: wybierz kierunek

Na jakich kryteriach należy się kierować przy wyborze niszy do rozwijania biznesu od podstaw? Przede wszystkim należy bazować na wiedzy i doświadczeniu, które osobiście posiadasz, a przynajmniej interesujesz. Po drugie, ważne jest, aby zdecydować się na geolokalizację – metropolia, miasto regionalne lub małe miasteczko. Po trzecie, warto pomyśleć o „płci” – istnieją obszary biznesowe, które są czysto męskie i czysto kobiece. Ponadto nie zapominaj o technologiach online – nowoczesny biznes można prowadzić zarówno offline, jak i online ofertę na stronie wikombiuro.

Przykładowo typową opcją dla biznesu od podstaw dla mężczyzn, który nie wymaga niebotycznych inwestycji, jest warsztat samochodowy lub myjnia samochodowa, naprawa i konfiguracja komputerów i telefonów, usługi z kategorii „mąż na godzinę”. Kobiety mogą z kolei otworzyć agencję sprzątającą, sprzątającą lub zajmującą się opieką nad dziećmi, prowadzić własne studio pielęgnacji paznokci i robić ciasta i wypieki na zamówienie. Usługi fryzjerów i krawców są zawsze aktualne.

Wybierając niszę warto wiedzieć, że biznes dzieli się głównie na 3 obszary – sektor produkcyjny, sektor handlowy oraz sektor usługowy. Wybierz to, co jest Ci bliższe. Zastanów się również, jaki dochód planujesz otrzymać.
W tym artykule rozważymy mikroprzedsiębiorstwa (księgowość dla małych firm https://wikombiuro.pl/mala-firma/) i małe firmy jako najtańszą opcję dla początkujących przedsiębiorców.

Według rankingu magazynu finansowo-ekonomicznego Forbes, 10 najbardziej dochodowych i obiecujących segmentów małych firm to:

 • prywatni audytorzy;
 • terapeuci manualni;
 • kliniki specjalistyczne;
 • usługi księgowe;
 • usługi dentystów i ortodontów;
 • obliczenia podatkowe;
 • usługi prawne;
 • pożyczki dla małych firm;
 • prywatni menedżerowie finansowi (handlowcy).

Nawiasem mówiąc, wszystkie powyższe rodzaje działalności nie tracą na znaczeniu w czasach kryzysu, a udzielanie pożyczek przedsiębiorstwom na małą skalę oraz obrót akcjami nabrały szczególnego znaczenia właśnie w okresie zawirowań gospodarczych.

Uwaga
W odniesieniu do handlu internetowego organizacja sklepu internetowego jest stosunkowo prosta i dość opłacalna. Na przykład, według magazynu, najbardziej dochodowymi rodzajami działalności w  są obecnie: turystyka, sprzedaż sprzętu AGD, części samochodowych, kuponów, elektroniki, żywności, ubrań i butów.

Jak założyć firmę: pierwsze kroki do sukcesu

Tak więc, po wybraniu niszy do rozpoczęcia działalności od podstaw, przychodzi etap tworzenia biznesplanu. Można go zestawiać samodzielnie, a przy braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności warto zwrócić się o pomoc do konsultanta. Biznesplan może być napisany w dowolnej formie, ale musi zawierać następujące (prawdziwe, nie wymyślone) informacje:

Charakterystyka produktów lub usług (ocena mocnych i słabych stron). Badania rynku (podaż i popyt).
Prognoza wielkości produkcji i sprzedaży towarów i usług.
Zapotrzebowanie na finansowanie, surowce, sprzęt, personel, zaplecze biurowe i magazynowe.
Strategia marketingowa i polityka cenowa.
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa.
Plan finansowy (prognoza przychodów i wydatków, „przepływy pieniężne”).
Uwaga
Badania marketingowe rynku mają na celu przede wszystkim ocenę stopnia konkurencji. Powinna również zawierać analizę dynamiki i wielkości popytu – czy jest on stabilny, sezonowy czy zależny od jakichkolwiek innych warunków zewnętrznych, jaka jest obecna tendencja – spadkowa czy wzrostowa? Nawiasem mówiąc, możesz ocenić popularność gadżetów i sprzętu

Przy zakładaniu firmy od podstaw kwestia finansowania pozostaje centralna. Ogólnie ten problem ma tylko kilka rozwiązań. Najprostsze to otwarcie z własnymi zgromadzonymi środkami. W przypadku braku takich można ubiegać się o kredyt bankowy. Na koniec znajdź inwestorów dla swojego projektu. Ta opcja jest jednak bardziej odpowiednia dla średnich i dużych firm (o ile oczywiście inwestorem jest małżonek lub inny bliski krewny lub przyjaciel).

 

Jak odzyskać dług od osoby fizycznej – sposoby na zwrot pieniędzy od dłużnika

Windykacja należności od osób fizycznych nie jest łatwym zadaniem. Jak w sposób legalny zwrócić pieniądze od dłużnika, jaka jest procedura windykacyjna, co zrobić, gdy dłużnik jest w stanie upadłości, a także czy można zwrócić dług wystawiony bez pokwitowania .

Jak zmusić dłużnika do zwrotu pieniędzy

Windykacja to procedura zwrotu środków w przypadku, gdy dłużnik odmawia ich dobrowolnego przekazania. Zgodnie z ustawą „O ochronie praw jednostek w realizacji działań o zwrot zaległych długów” istnieje kilka sposobów wpływania na pozbawionego skrupułów dłużnika – negocjacje i składanie roszczeń, odwołanie do firm windykacyjnych i sądu. Jednocześnie osoba fizyczna może odebrać dług w sądzie, jeśli jego kwota jest nie mniejsza niż 10 tysięcy rubli i jest pokwitowanie . J
Bez procesu i dochodzenia: jak można odpisać pieniądze dłużnika z karty

Windykację można przeprowadzić na różne sposoby:

—przedprocesowy;
—sądowy;
—pozasądowe.

Windykacja na podstawie umowy kredytowej

Umowa pożyczki między osobami fizycznymi to umowa między dwiema stronami, że jedna z nich przekazuje, a druga przyjmuje gotówkę lub inne aktywa do tymczasowego użytku przez określony czas. W przypadku opóźnienia wynikającego z umowy pożyczki można skorzystać z ochrony sądowej naruszonych interesów, ponieważ z mocy prawa pożyczkobiorca jest zobowiązany do terminowego zwrotu pieniędzy. Musisz wystąpić do sądu w miejscu zamieszkania pozwanego. Sporządzając wniosek do sądu, pożyczkodawca zobowiązany jest uzasadnić każde ze swoich oświadczeń dokumentami. Jeśli wszystkie dokumenty zostaną sporządzone poprawnie, zwrot długu jest całkiem możliwy.

Windykacja za pokwitowaniem

Windykacja należności za pobraniem, która z punktu widzenia prawa jest umową pożyczki, również odbywa się na drodze sądowej. Na etapie przedsądowym pożyczkodawca może wysłać do dłużnika pismo z żądaniem zwrotu kwoty długu. W piśmie można również określić pobór odsetek oraz obowiązek zwrotu kosztów prawnych przez kredytobiorcę w przypadku skierowania sprawy do sądu. Jeśli dług nie zostanie zwrócony na etapie postępowania przygotowawczego, musisz udać się do sądu. Do procesu lepiej zatrudnić prawnika, aby uniknąć błędów, które mogłyby wpłynąć na wynik sprawy.
Jak odebrać dług bez paragonu
Zwrot długu bez paragonu jest dość trudny, ale możesz wypróbować kilka opcji. Najpierw skontaktuj się z policją z dostępnymi dowodami. Może to być wyciąg bankowy dotyczący przelewu środków, zrzuty ekranu korespondencji z pożyczkobiorcą. Siły bezpieczeństwa są zobowiązane do przyjęcia wniosku i przeprowadzenia kontroli. Dłużnik zostanie wezwany na policję w celu złożenia wyjaśnień. Sądząc z praktyki, w tym przypadku najprawdopodobniej sprawa nie zostanie wszczęta, ale jeśli dłużnik przyznał się do winy, można to wykorzystać w sądzie. Szukając specjalisty warto sprawdzić na stronie http://bazy.ovh/.

Po drugie, musisz wystąpić do sądu o odzyskanie długu. Wcześniej lepiej napisać wezwanie do dłużnika. Nawet jeśli umowa pożyczki została sporządzona ustnie, należy dołączyć wszelkie dowody zawarcia transakcji. Tutaj mogą pojawić się trudności. Na przykład konieczne będzie udowodnienie, że korespondencja była prowadzona między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, co bywa czasem utrudnione w przypadku używania kont z pseudonimami.

Odzyskiwanie przez komorników

W przypadku pozytywnego orzeczenia sądu o zwrocie długu , egzekucja zostanie skierowana do Federalnej Służby Komorniczej której pracownicy prześlą wezwanie do dłużnika. Możesz również skontaktować się z  w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy i ogłosić postępowanie egzekucyjne (IP). Aby to zrobić, musisz znaleźć miejsce pracy dłużnika i bank, z którego korzysta. Usługa otworzy indywidualnego przedsiębiorcę za trzy dni, po czym może przystąpić do przymusowego wycofania środków – aresztowania kont, spisu mienia itp. Należności mogą być ściągnięte w ciągu trzech lat od przedstawienia tytułu egzekucyjnego wydanego przez sąd.

Rajd komorniczy w celu sprawdzenia stanu majątkowego dłużników
Kontakt z kolekcjonerami
Zgodnie z ustawą „O działalności mikrofinansowej i organizacjach mikrofinansowych” pożyczkodawca może korzystać z usług inkasentów z państwowego rejestru prowadzonego przez http://komornikbobek.pl/. Tylko oni mają prawo do prowadzenia windykacji. Również, zgodnie z prawem, sprzedaż długów jest dostępna dla każdego pożyczkodawcy, jeśli posiada prawidłowo sporządzoną umowę potwierdzającą fakt pożyczenia pieniędzy.

Windykacja z pomocą prawników

Prawnicy świadczą usługi w zakresie windykacji należności od osób fizycznych, udzielając porad, pomagając w przedsądowym załatwieniu sporu. Można się z nimi skontaktować w celu uzyskania właściwej dokumentacji i złożenia wniosku . Z reguły specjalista świadczy pełen zakres usług niezbędnych do faktycznej windykacji należności. Obejmuje również:
—zebranie bazy dowodowej;
—rozwój sytuacji prawnej;
—negocjowanie spłaty zadłużenia;
—reprezentacja w sądzie itp.