Jak najlepiej wykorzystać urlop

Ile razy czytałeś wersję tej historii online? Jasne, to ekscytująca narracja, ale dla większości ludzi po prostu nie jest realistyczna. Dodatkowo utrwala ideę, że musisz porzucić swoją pracę między 8 a 16, sprzedać wszystkie swoje rzeczy i żyć w drodze na pełny etat, aby zobaczyć świat.

Uwaga, spoiler: nie musisz wyruszać w całoroczną podróż z plecakiem ani pracować jako cyfrowy nomada, aby często podróżować!

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dni urlopu, mamy kilka  wskazówek, które pomogą Ci złagodzić płatny czas wolny i więcej podróżować, jednocześnie wykonując codzienną pracę.
Sprawdź ile dni urlopu przysługuje w 2022.

 

Zaplanuj wakacje w okolicach świąt

Ok, więc to może wydawać się oczywiste, ale jest to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na zmaksymalizowanie dni. Możesz w pełni wykorzystać te święta, które przypadają w środku tygodnia; po prostu zarezerwuj dwa dni bezpośrednio po wakacjach na pięciodniową przerwę.

Dopasuj dwa weekendy w czasie wolnym

Jeśli dobrze to zaplanujesz, możesz wziąć dziewięciodniowe wakacje i wykorzystać tylko pięć płatnych dni urlopu — po prostu upewnij się, że dwa weekendy wypadną w czasie wolnego! Na przykład, jeśli zarezerwujesz podróż od soboty do następnej niedzieli, otrzymasz dziewięć kolejnych dni podróży — z których cztery przypadają na weekend. A jeśli w tym czasie zdarzy się wakacje, możesz wybrać się na dziewięciodniową wycieczkę, korzystając tylko z czterech płatnych dni wolnych.

Pozostań blisko domu

Rozumiemy: chcesz podróżować do wszystkich odległych miejsc swoich marzeń, kiedy masz wolne. Ale w niektórych przypadkach (czytaj: kiedy możesz wziąć tylko tydzień wolnego) spędzenie całego dnia w podróży do miejsca docelowego – a następnie odzyskanie sił po okropnym jetlagu – nie jest najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie tego tygodniowego urlopu.

Doskonal sztukę długiego weekendowego wyjazdu

Wykorzystywanie długich weekendów jest kluczowe, gdy pracujesz z ograniczonym czasem urlopu. Kiedy wybierasz dzień lub dwa na weekend, masz trzy lub cztery dni na wycieczkę – i chociaż może wydawać się, że to niewiele, możesz wiele zobaczyć i zrobić w tym czasie.

Miejsca w zasięgu jazdy są zawsze bezpiecznym wyborem na długi weekendowy wypad, ale nie bój się również udać się nieco dalej. Wyszukiwarki podróży, takie jak Kajak, zawierają filtr czasu lotu, dzięki czemu możesz zawęzić opcje do miast, które znajdują się w zasięgu krótkiego lotu.

Zamień podróż służbową w mini-wycieczkę (lub dołącz do kogoś innego)

Już podróżujesz do pracy? Wyjazd służbowy to świetny pretekst, by jednocześnie zaplanować krótkie, ale słodkie wakacje. Dodaj dodatkowy dzień na początek lub na koniec podróży lub sprawdź, czy możesz przedłużyć podróż na weekend i spędzić sobotę i niedzielę na zwiedzaniu zabytków. Nawet dodatkowy dzień lub dwa oznacza, że ​​możesz zaplanować własną przygodę i lepiej wykorzystać swój czas.

Nie masz możliwości wyjazdu do pracy? Są szanse, że znasz kogoś, kto to robi! Niezależnie od tego, czy jest to twój partner, przyjaciel, czy drugi kuzyn, zapytaj, czy mogliby skorzystać z towarzystwa podczas podróży służbowej i zobacz, czy możesz się do nich dołączyć. Będziesz musiał być zajęty, gdy są na konferencji lub wydarzeniu, ale możesz także bezpłatnie przenocować w ich hotelu i wybrać się na zabawną wycieczkę.

Nie próbuj za dużo się pakować 

Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o maksymalizację weekendowych wyjazdów i dziesięciodniowych wakacji. Nie będziesz w stanie zobaczyć i zrobić wszystkich rzeczy , a próba upchania się za dużo to pewny sposób, aby poczuć się przytłoczonym planem podróży i jeszcze bardziej wyczerpanym niż wtedy, gdy wyjechałeś. Trzymaj się jednego lub dwóch miejsc i zaplanuj wystarczająco dużo czasu, aby naprawdę się zrelaksować, spać i absolutnie nic nie robić.

Rozłóż dni urlopu na cały rok

Nie ma nic złego w dzieleniu urlopu na dwa dłuższe okresy wakacyjne, ale jeśli chcesz poczuć, że podróżujesz więcej, najlepiej rozłożyć WOM na kilka mini-wakacji w ciągu roku. Zaletą kilku krótkich wakacji jest to, że zawsze będziesz miał na co czekać!

Wykorzystaj każdą minutę w podróży

Czas jest cenny, gdy podróżujesz — zwłaszcza, gdy dni urlopu są ograniczone. Aby w pełni wykorzystać każdą minutę podczas nieobecności, pamiętaj o tych wskazówkach, gdy jesteś w trybie planowania wakacji:

  • Skróć czas podróży, wybierając najkrótszy czas lotu i rezerwuj loty bez międzylądowań tam, gdzie to możliwe.
  • Przeprowadź badania i planuj z wyprzedzeniem, aby nie tracić cennego czasu na przeglądanie przewodników lub zastanawianie się, jak poruszać się po systemie tranzytowym.
  • Podróżuj poza godzinami szczytu, aby skorzystać z niższych cen i mniejszej liczby tłumów.
  • Zarezerwuj centralnie położone zakwaterowanie, aby spędzić więcej czasu na zwiedzaniu, a mniej na dojazdach.
  • Zdecyduj, które atrakcje i doświadczenia są dla Ciebie najważniejsze, a następnie ustal je priorytetowo, planując trasę.