Powszechne przekonanie, że klimatyzator służy tylko do chłodzenia powietrza, jest zasadniczo błędne, ponieważ to urządzenie gospodarstwa domowego jest coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Takie urządzenia są wyposażone w falowniki, które zmieniają częstotliwość pracy sprężarki, dlatego nazywane są falownikami . W niektórych przypadkach są gotowe konkurować ze zwykłym ogrzewaniem wody, zwłaszcza jeśli są dodatkowo wyposażone w pompę ciepła.
Ogrzewanie domu z systemem dzielonym z falownikiem
Zasada działania polega na tym, że w trybie „ogrzewania” główne moduły wydają się zmieniać swoje funkcje: jednostka zewnętrzna chłodzi, a jednostka wewnętrzna nagrzewa się.
Takie systemy dzielone są droższe niż konwencjonalne, ale pod względem kosztów energii są bardziej ekonomiczną opcją w porównaniu z grzejnikiem elektrycznym.
Inwerterowe systemy split mogą pracować w zakresie ogrzewania w zakresie temperatur środowiska zewnętrznego od -15 do +24 ˚С.
W porównaniu z nagrzewnicą olejową system dzielony zużywa 4 razy mniej energii elektrycznej. Grzejnik zamienia kilowaty energii elektrycznej na kilowaty ciepła w równoważnym stosunku.
Jednocześnie klimatyzator inwerterowy do ogrzewania domu zużywa tylko jedną czwartą energii elektrycznej na wytworzenie kilowata energii cieplnej.
Czy zimą można ogrzewać dom systemem split?
Zasada ogrzewania powietrza za pomocą klimatyzatora zasadniczo różni się od konwencjonalnej nagrzewnicy: wykorzystuje energię tylko do zapewnienia działania sprężarki, wentylatora i przepustnic. Sprężarka w jednostce zewnętrznej pompuje podgrzany czynnik chłodniczy rurami do jednostki wewnętrznej, przepustnice mieszają ciepłe powietrze z zimnym powietrzem w pomieszczeniu.
Zaletą systemu dzielonego jest to, że powietrze nie wysycha, jak w przypadku zwykłych grzejników. Nie posiada elementów grzejnych takich jak dziesięć czy spirale.
Ale są też niedogodności, które pojawiają się podczas ogrzewania odwodnionego systemu zimą. Przy niskich temperaturach na zewnątrz stosowanie klimatyzatora jest przeciwwskazane. Olej w sprężarce gęstnieje i obciąża go podczas pracy. Dlatego w celu uniknięcia przedwczesnej awarii sprężarki konieczne jest przestrzeganie zalecanych przedziałów temperatur wskazanych w książce serwisowej. Więcej o tym napisano tutaj https://www.duer.pl/ogrzewanie-klimatyzatorem/.
Istnieją nowoczesne modele klimatyzatorów, które posiadają specjalny olejowy zespół grzewczy w zewnętrznym module układu, dzięki czemu takie modele mogą być stosowane przy temperaturach powietrza do -20, a nawet do -30 (w serii „arktycznej” split systemy).
Wskazówka: Nie używaj trybu chłodzenia w pomieszczeniach, gdy temperatury są poniżej zera. Ponieważ kondensat nagromadzony w rurze spustowej może zamarznąć, tworząc korek lodowy. Dzięki temu kondensat będzie wypływał przez jednostkę wewnętrzną.
Trzeba też pamiętać, że przy niskich temperaturach na zewnątrz stosowany jest bardziej zaawansowany trójskładnikowy freon R410. Jego koszt jest znacznie wyższy niż zwykłego R22, więc oszczędzając energię elektryczną, będziesz musiał wydłubywać drogi freon.
Ogrzewanie domu wiejskiego za pomocą systemu dzielonego falownika za pomocą pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione, jeśli nie można podłączyć ogrzewania gazowego. W ten sposób projekt ogrzewania domu jest opracowywany z uwzględnieniem warunków klimatycznych regionu i może nawet obejmować zaopatrzenie w ciepłą wodę.
Powietrzna pompa ciepła jest całkowicie nieszkodliwa i bardzo wydajna: jej wydajność jest 5 razy wyższa niż zużycie energii.
Nie ma potrzeby komina.
Oszczędza miejsce. Jednostka wewnętrzna zajmuje bardzo mało miejsca na ścianie. Nie ma potrzeby instalowania nieporęcznego zbiornika paliwa, a także przydzielania miejsca na składowanie węgla, drewna opałowego i tak dalej.
Wygodne jest stosowanie w domach z centralnym ogrzewaniem w sezonie poza grzewczym, kiedy jest już/jeszcze zimno, ale ogrzewanie jeszcze/już nie zostało/już włączone/wyłączone.
Aby ocenić opłacalność zastosowania systemu split jako urządzenia grzewczego, należy oprócz kosztów zakupu sprzętu uwzględnić również prace projektowe i montaż systemu grzewczego , a także koszty eksploatacyjne.
Przeprowadzenie prostej analizy porównawczej pomoże uzyskać pełny obraz.
Zgodnie z SNiP 41-01 „Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja Ursynów ogrzewanie 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej wymaga 100 W mocy cieplnej na godzinę. Dane te dotyczą standardowych parametrów pomieszczeń (sufity o wysokości 2,5 – 2,7 m) bez uwzględnienia:
- liczba okien
- jakość okien z podwójnymi szybami
- grubość, materiał i właściwości ścian (zewnętrzne lub wewnętrzne, izolowane lub nie)
- temperatura powietrza na zewnątrz