Klimatyzator wewnętrzny czy zewnętrzny – jaki zamontować?

Wskazówki dotyczące umieszczania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzatora

Jeśli zastanawiałeś się nad instalacją urządzeń klimatyzacyjnych, ważne jest, abyś miał dobrą fachową poradę, a nie tylko wyliczyć moc, jaką muszą mieć urządzenia, aby działały wydajnie. Istotne jest również umieszczenie jednostek w najbardziej odpowiednim miejscu, ponieważ w przeciwnym razie będą zużywać więcej, a ryzyko awarii wzrasta. Co chcesz wiedzieć? Zwróć uwagę jaki specjalista wykona prace takie jak klimatyzacja Warszawa Praga.

Gdzie zainstalować jednostki wewnętrzne?

Koncentrując się na systemach typu split lub multisplit, istnieją dwie podstawowe kwestie techniczne: w pobliżu musi znajdować się gniazdko elektryczne, a także możliwość umożliwienia odpływu w celu odprowadzenia wody z kondensacji. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, ponieważ jeśli jednostka wewnętrzna nie ma dobrego drenażu, może wyciekać, mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy, wydajność zostanie utracona, a ponadto ucierpi na tym urządzenie.

Zachowując te techniczne aspekty, należy również ze spokojem przeanalizować miejsce, w którym mają być zamontowane klimatyzatory wewnętrzne. Można je umieszczać w wysokich miejscach na ścianach lub suficie, ale należy unikać bezpośredniego przepływu powietrza przez ludzi, ponieważ może to być uciążliwe. Sprawdź, gdzie stoi łóżko, sofa, biurko lub fotel, na którym czytasz godzinami, i unikaj umieszczania jednostki wewnętrznej tuż przed nim.

Ponadto lepiej wybrać centralne miejsce w pomieszczeniu , dzięki czemu zimne powietrze będzie rozprowadzane bardziej równomiernie, a sprzęt będzie wydajniejszy. Efektywność energetyczną uzyskuje się również, jeśli jednostki wewnętrzne są umieszczone nad oknami lub drzwiami prowadzącymi na zewnątrz, minimalizując w ten sposób straty zimna.

A jednostki zewnętrzne?

Ważny jest również wybór najlepszego miejsca na postawienie sprzętu. W tym sensie jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę:

Zarządzenia gminne : miejsce wybrane na jednostkę zewnętrzną musi być zgodne z przepisami obowiązującymi w każdej gminie, co może ograniczać lub nawet zakazać jej montażu na elewacjach. Musisz mieć również pozwolenie społeczności, jeśli jest to budynek mieszkalny. Montaż klimatyzacji Warszawa warto zleciś dobrym fachowcom.

Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i wybierz miejsce z dobrą wentylacją : to dwa podstawowe warunki prawidłowego funkcjonowania urządzeń. Jeśli obwody zbytnio się nagrzeją, sprzęt ucierpi bardziej i może się zatrzymać.

Miejsce dostępne : nie zawsze jest to możliwe, ale stosunkowo łatwe dotarcie do sprzętu pomaga w prawidłowej konserwacji. Jeśli to możliwe, lepiej umieścić jednostkę zewnętrzną u podstawy tarasu lub balkonu lub na tarasie na dachu. Jeśli nie jest to możliwe i konieczne jest zamocowanie do ściany, ze względów bezpieczeństwa kompresor należy solidnie zamocować.

Zawsze pamiętaj, że wszystkie te pytania są równie ważne, jak obliczenie frygorii potrzebnych do utrzymania odpowiedniej temperatury w domu. Nieprawidłowo umiejscowiony klimatyzator spowoduje utratę sprawności sprzętu i zwiększy ryzyko awarii. Dlatego wzięcie pod uwagę rad profesjonalistów sprawi, że inwestycja będzie naprawdę tego warta.