Jak czyścić jednostkę klimatyzacji okiennej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po włączeniu klimatyzator okienny wydziela zapach stęchlizny lub pleśni? Czy wycieka woda? Czy używałeś go przez kilka gorących lat?

Jeśli tak, może się zdarzyć, że w Twojej jednostce klimatyzacyjnej nagromadził się czarny szlam wewnątrz, powodując nieprzyjemny zapach i blokując odprowadzanie z niej kondensatu. Być może nadszedł czas, aby wyjąć urządzenie w celu dobrego czyszczenia w celu usunięcia nagromadzonego kurzu, gruzu i czarnego szlamu. Pomoże w tym ozonowanie klimatyzacji.

Dlaczego warto czyścić jednostkę klimatyzacji?


Jednostki klimatyzacyjne zbierają wilgoć z powietrza z wnętrza domu, aby wytworzyć chłodne powietrze. Zwykle wilgoć wypływa z urządzenia lub jest wtryskiwana do wężownic skraplacza, aby pomóc schłodzić czynnik chłodniczy, ale czasami utknie w urządzeniu, gdzie zatrzymuje się i przyczynia się do rozwoju pleśni i pleśni. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, który może powodować, może również nasilać alergie. Warto co pewien czas wykonać ozonowanie biur w warszawie.

Innym powodem czyszczenia wnętrza klimatyzatora jest usunięcie zanieczyszczeń, które mogłyby uniemożliwić odpływ wilgoci. Jeśli ilość nagromadzonej wilgoci stanie się poważna, może to spowodować wyciek wody przez urządzenie i na parapet okna lub podłogę pod urządzeniem.

Oprócz pleśni, zanieczyszczeń i wilgoci, zapobieganie gromadzeniu się kurzu to kolejny dobry powód, aby wyczyścić wnętrze urządzenia. Filtr wykonuje dobrą robotę, zatrzymując większość kurzu z wewnętrznych części klimatyzatora. Jednak drobniejsze cząsteczki kurzu mogą przechodzić przez filtr i gromadzić się na cewkach wewnątrz urządzenia. Jeśli warstwa kurzu stanie się wystarczająco gruba, może to utrudnić chłodzenie urządzenia, a nawet spowodować jego zatarcie.

Czego będziesz potrzebować


Czyszczenie wnętrza klimatyzatora okiennego nie jest niezwykle trudne. Wszystko czego potrzebujesz to:

 1. Przenieś klimatyzację na zewnątrz.
  Przenieś klimatyzator na zewnątrz, umieszczając go na równej powierzchni, na której możesz łatwo pracować. Upewnij się, że możesz dosięgnąć urządzenia za pomocą węża.
 2. Wyjąć filtr powietrza.
  Rozpocznij od wyjęcia filtra powietrza i odłożenia go na bok. Jeśli trzeba go również wyczyścić, możesz to zrobić w tym momencie, spryskując go wężem lub mocząc w roztworze lekkiego detergentu.
 3. Zdejmij panel przedni.
  Następnie zdejmij panel przedni. Zwykle jest utrzymywany na miejscu za pomocą dwóch śrub, po jednej z każdej strony. Większe jednostki mogą mieć więcej. Po ich wyjęciu umieść wkręty na tacy, aby zapobiec ich stoczeniu się lub zgubieniu.
 1. Zdejmij pręt.
  Teraz usuń drążek z górnej części urządzenia, który utrzymuje panele harmonijkowe na miejscu. Można to zrobić, odciągając panele od urządzenia, aż będzie można je zdjąć z górnej i dolnej szyny. ( Uwaga : panele harmonijkowe są nadal przymocowane do boków klimatyzatora, więc zachowaj ostrożność). Górna szyna jest zwykle utrzymywana na miejscu za pomocą trzech śrub. Odkręć te śruby i umieść je na tacy.

Panel przedni i pokrywa klimatyzacji zostały usunięte, odsłaniając panele harmonijkowe.
Panel przedni i pokrywa klimatyzacji zostały usunięte, odsłaniając panele harmonijkowe.

 1. Zdejmij obudowę.
  Następnie odkręć śruby mocujące górną obudowę do reszty urządzenia. Ta część może być utrzymywana na miejscu za pomocą wielu śrub. Zacznij od śrub po bokach urządzenia i wyjmij je. Następnie zacznij odkręcać śruby od góry urządzenia. Umieść wszystkie śruby w tacy na części. Następnie delikatnie zsuń pokrywę z urządzenia. Etui można przyciąć, aby dopasować się do przewodu zasilającego, więc może być konieczne lekkie przesunięcie osłony do tyłu, a następnie podniesienie jej.
 2. Spryskać wężem ogrodowym.
  Teraz możesz przystąpić do czyszczenia wnętrza urządzenia. Jeśli obecna jest pleśń, użyj łagodnego detergentu i pozwól mu się namoczyć. Użyj nasadki natryskowej, aby wypłukać kurz z żeber parownika (wężownice z przodu urządzenia) i dmuchawy. Spryskać wszelkie zanieczyszczenia z zewnętrznego wentylatora i żeberek skraplacza (wężownic z tyłu urządzenia). Teraz możesz zacząć spryskiwać wszelkie zanieczyszczenia i szlam z dolnej części urządzenia. Najłatwiej to zrobić przechylając urządzenie na bok, jednocześnie kierując opryskiwacz w dół i wypłukując wszelkie zanieczyszczenia. Uporczywą pleśń można usunąć szmatką z mydłem lub szorowarką. ( Uwaga : nie używaj ostrych środków chemicznych, takich jak wybielacz, które mogą spowodować uszkodzenie aluminiowych części używanych w klimatyzatorach).
 1. Suszyć w pozycji pionowej.
  Pozwól klimatyzatorowi wyschnąć przez pewien czas w pozycji pionowej.
 2. Wytrzyj zakamarki (opcjonalnie).
  Podczas suszenia klimatyzatora możesz również wyczyścić inne części, takie jak pokrywa obudowy, panel przedni i filtr. Etui mogło zebrać pyłki i kurz, a także robaki i pajęczyny, zwłaszcza jeśli nie było czyszczone przez długi czas. Wąż lub wytrzyj wnętrze pokrowca i wytrzyj zewnętrzne powierzchnie szmatką z mydłem. Na panelu przednim może również gromadzić się kurz wokół kratki wlotu powietrza. Wyczyść go lub wytrzyj szmatką z mydłem. Filtr można spryskać lub namoczyć w wodzie z mydłem.
 3. Ponownie zmontować.
  Po prostu wykonaj kroki od 1 do 5 w odwrotnej kolejności, aby ponownie złożyć urządzenie, upewniając się, że ponownie założyłeś pokrywę obudowy, górną szynę, panele harmonijkowe i panel przedni.

Oczyszczenie zabrudzonego klimatyzatora może poprawić jego wydajność i wydajność. Może również usuwać szkodliwy kurz i pleśń, które mogą dostać się do Twojego domu.

Oprócz wyczyszczenia wnętrza urządzenia możesz również wyprostować wygięte żebra. Żebra są ustawione tak, aby powietrze przepływało przez nie i rozpraszało ciepło. Kiedy żebra są zagięte, powietrze nie może przez nie przepływać, co zmniejsza wydajność urządzenia. Grzebień płetwowy może być przydatny do ich prostowania, ale nie jest konieczny.

Panel przedni po spryskaniu wężem ogrodowym w celu usunięcia nagromadzonego pyłu.
Panel przedni po spryskaniu wężem ogrodowym w celu usunięcia nagromadzonego pyłu.

Kontrolowanie narastania między czyszczeniami
Osady można zminimalizować poprzez regularne czyszczenie filtra i okresowe czyszczenie żeber chłodzących, spryskując je pianką w sprayu.

Innym rozwiązaniem zapobiegającym gromadzeniu się kurzu, gruzu i pleśni wewnątrz klimatyzatora jest użycie tabletki do czyszczenia miski klimatyzatora, aby zapobiec gromadzeniu się czarnego szlamu w środku i uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Unikanie szlamu zmniejszy również ryzyko zatkania urządzenia i wycieku kondensatu w domu.

Ten artykuł jest dokładny i zgodny z najlepszą wiedzą autora. Treści służą wyłącznie do celów informacyjnych lub rozrywkowych i nie zastępują osobistych porad ani profesjonalnych porad w sprawach biznesowych, finansowych, prawnych lub technicznych.