ZALETY – KTO KORZYSTA?
Z pomieszczeń i głów pracowników zniknęły ściany, co sprzyja pracy zespołowej. Działy ściśle ze sobą współpracujące można ze sobą grupować, co usprawnia procesy wewnętrzne (tzw. zarządzanie interfejsami). Wymiana wiedzy odbywa się również w nieformalnych dyskusjach i przyczynia się do przyjemnej atmosfery pracy. Elastyczne struktury umożliwiają szybkie reagowanie na zmiany kadrowe, takie jak pomyślna integracja nowych pracowników. Ponieważ pomieszczenia są strukturalnie otwarte, stanowiska pracy można aranżować niemal bez względu na ograniczenia architektoniczne. Obszar jest zorganizowany za pomocą szafek ściennych, szafek lub mebli modułowych, które w razie potrzeby można łatwo przegrupować. Warto też sprawdzić oferty jak klimatyzacja Bielany.
WADY – CO WZIĄĆ POD UWAGĘ…
Nie ma wątpliwości, że w biurach na planie otwartym jest głośniej niż w biurach indywidualnych, co osłabia koncentrację. Rejestrowane są zarówno rozmowy telefoniczne z sąsiedniego stolika, jak i wejścia i wyjścia kolegów. Ponadto nie każdy może siedzieć przy oknie w dużych pomieszczeniach, co sprawia, że konieczne jest sztuczne oświetlenie i rozbudowana klimatyzacja, a to dodatkowy czynnik kosztowy. Wadą architektoniczną biur na planie otwartym jest to, że koszty użytkowania wzrastają ze względu na ogromną głębokość przestrzeni. Oprócz sufitu podwieszanego, podwójna podłoga jest zwykle nieunikniona dla zasilania w miejscu pracy i idealna jest na montaż klimatyzacji w domu. Indywidualne potrzeby pracowników w zakresie oświetlenia czy warunków klimatycznych nie mogą być tak łatwo uwzględnione w tego typu projektowaniu biura.
WSKAZÓWKA:
Jeśli zdecydowałeś się na biuro na planie otwartym, powinieneś zaangażować swoich pracowników w proces tworzenia biura. Nie każdy czuje się komfortowo rezygnując z indywidualnej przestrzeni i odtąd pracując w biurze na planie otwartym. Współdeterminacja, wysokiej jakości sprzęt techniczny i nowe meble mogą pomóc przekonać ludzi do większej satysfakcji z nowej pracy.
BIURO GRUPY
Biura grupowe łączą zalety biura indywidualnego i na planie otwartym, jednocześnie starając się uniknąć ich wad. Należy promować struktury komunikacyjne, przy czym nadal możliwa jest koncentracja pracy. Biuro grupowe to pomieszczenie, w którym podobną pracę wykonuje od 3 do 25 osób. Elastyczne przegrody oddzielają poszczególne przestrzenie.
Tworzenie i planowanie współczesnego biura grupy biurowej
ZALETY – KTO KORZYSTA?
Podobnie jak w przypadku biura na planie otwartym, promowane są sieci i komunikacja, dzięki którym możliwa jest skoncentrowana praca, ponieważ istnieje mniej zakłóceń akustycznych i wizualnych.
WADY – CO WZIĄĆ POD UWAGĘ…
Problemy z hałasem w biurach na planie otwartym mogą również występować w biurach grupowych. Tutaj zaleca się zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na poszczególne stanowiska pracy. W wielu biurach grupowych system wentylacji jest niezbędny, ponieważ otwieranie okien nie zapewnia niezbędnego klimatu wewnętrznego. Aby biura grupowe nie były odrzucane przez pracowników w podobny sposób jak biura na planie otwartym, konieczne są specjalne środki akustyczne. Można sobie tutaj wyobrazić sufit dźwiękochłonny, wykładziny dźwiękochłonne i akustykę.
Ze względu na ich mniejszą głębokość, częściowa klimatyzacja może być generalnie stosowana w biurach grupowych. Powinno to być indywidualnie regulowane i zapewniać odpowiednią wentylację, a także jest znacznie tańsze niż kompleksowa pełna klimatyzacja, jaka często jest wymagana w biurach na planie otwartym.
URZĄD KOMBINATU
Połączenie biura łączy, jak sama nazwa wskazuje, różne formy biurowe. W odpowiedzi na problemy przedstawionych już koncepcji model ten ma na celu połączenie indywidualnych zalet różnych koncepcji i cieszy się dużą popularnością w Skandynawii. Wzdłuż elewacji połączone biuro posiada małe biura, w których możliwe są różne rozmiary. Zamiast konwencjonalnego wąskiego korytarza, do poszczególnych biur wchodzi się przez strefę wielofunkcyjną, która w zależności od potrzeb może zawierać np. sale konferencyjne, miejsca do pracy grupowej i/lub aneks kuchenny. Cechą charakterystyczną połączonego biura jest oddzielenie miejsc pracy od strefy wielofunkcyjnej. Szklane drzwi mogą zapewnić dodatkową przejrzystość.