Intensywność zmian rehabilitacyjnych

Intensywność zmian rehabilitacyjnych w zależności od progresji choroby. Nawet u schyłku życia, gdy choroba przechodzi w fazę terminalną, nadal można wykonywać zabiegi rehabilitacyjne przy łóżku pacjenta, takie jak ćwiczenia zakresu ruchów kończyn pacjenta, masaż opuchniętych kończyn lub ułożenie pacjenta w złagodzić kaszel lub duszność.
Cele – Regularna i otwarta komunikacja z pacjentami i ich rodzinami w zakresie celów rehabilitacji ma kluczowe znaczenie w projektowaniu planu rehabilitacji. Nawet w zaawansowanych fazach choroby rehabilitacja może pomóc w utrzymaniu funkcji lub spowolnieniu pogorszenia funkcji oraz poprawie mobilności i zdolności do wykonywania ADL poprzez takie środki, jak wzmacnianie, chodzenie, ćwiczenia zakresu ruchu oraz łagodzenie bólu i innych objawów. Jednak ustalenie odpowiednich celów rehabilitacji w zaawansowanym stadium choroby (szczególnie w przypadku pacjentów z zaawansowanym rakiem w stadium terminalnym) wymaga interakcji między pacjentami, rodzinami i personelem rehabilitacyjnym, tak aby można było określić realistyczne cele w kontekście trajektorii choroby i pacjenta. cele i życzenia dotyczące opieki. Plan rehabilitacji musi również uwzględniać otoczenie pacjenta, istniejącą funkcjonalność i dostępne zasoby. (Zobacz „Omawianie celów opieki” jak np. w ofercie ma https://fizjoarena.pl/ ).
Ważną kwestią jest to, że w przypadku pacjentów objętych opieką paliatywną miarą powodzenia programu rehabilitacji nie powinna być długość przeżycia, ale raczej jakość życia, funkcja / niezależność i dobrostan psychospołeczny. Obiektywne miary wyników rehabilitacji pacjentów objętych opieką paliatywną mogą obejmować parametry zgłaszane przez pacjentów, takie jak poprawa ruchomości, oceny bólu, poziom lęku i satysfakcja z opieki, a także wyniki związane z opieką, takie jak obciążenie opiekuna i jakość życia.
Należy również podkreślić, że są to pacjenci z poważnymi chorobami zagrażającymi życiu, a stan pacjenta i cele opieki mogą się radykalnie zmieniać z dnia na dzień. Spodziewane są zatem wahania stanu funkcjonalnego, a terapeuci muszą zachować pewną elastyczność, pozwalającą na poszanowanie wyborów pacjentów i częste przerwy w planie leczenia rehabilitacyjnego. Podczas każdej sesji terapeuci rehabilitacyjni powinni dokonać ponownej oceny i ponownej oceny każdego pacjenta oraz zmodyfikować / dostosować plany leczenia w razie potrzeby.
Wskazania i korzyści – Istnieje coraz więcej dowodów na to, że rehabilitacja w warunkach opieki hospicyjnej i paliatywnej jest wykonalna, bezpieczna i zapewnia liczne korzyści, zarówno u pacjentów z rakiem, jak i bez raka. W systematycznym przeglądzie 13 badań (jedno badanie z randomizacją, trzy prospektywne jednorękie badania interwencji fizjoterapeutycznych i dziewięć retrospektywnych serii przypadków badających wykorzystanie i korzyści fizjoterapii) zbadano korzyści płynące z interwencji fizjoterapeutycznych (głównie ćwiczeń wzmacniających / terapeutycznych, edukacja, trening równowagi i zapobiegania upadkom oraz trening transferowy) u pacjentów z różnymi chorobami zagrażającymi życiu, w domu wykona to specjalista z http://rehabilitanci.warszawa.pl. Korzyści obejmowały zmniejszenie bólu mięśniowo-szkieletowego ocenianego przez pacjentów oraz poprawę funkcji i wydajności ADL, mobilności, wytrzymałości, nastroju, zmęczenia i obrzęku limfatycznego.
Nie ma zgody co do tego, kiedy rozważyć skierowanie do medycyny fizykalnej i rehabilitacji pacjentów objętych opieką paliatywną. Poniżej przedstawiono kilka ogólnych sugestii:
●Częste upadki w domu
●Zmiany neurokognitywne wpływające na życie codzienne
●Ból wieloczynnikowy, który ogranicza aktywność i funkcję
●Zainteresowanie długoterminowym programem ćwiczeń z przewodnikiem
●Opiekunowie lub członkowie rodziny zgłaszający zwiększony ciężar opieki
●Zmęczenie, które ogranicza aktywność i QOL, z chęcią bycia bardziej aktywnym
●Niedawne zaostrzenie choroby wymagające hospitalizacji i któremu towarzyszy pogorszenie stanu funkcjonalnego