5 pytań, które należy sobie zadać przy zakupie klimatyzatora

Nasze samopoczucie podczas gorących miesięcy zależy w dużej mierze od naszego systemu klimatyzacji. Większość ludzi nie odpowiada na podstawowe pytania, które należy sobie zadać przed zakupem.

Lato sprawdza twoją tolerancję na ciepło, ale regulacja klimatyzacji jest łatwa. Wyzwanie pojawia się, jeśli nadal nie masz klimatyzacji lub chcesz wymienić tę, którą masz. Warto sprawdzić ile kosztuje montaż klimatyzacji.

Na co będziesz patrzeć, aby wybrać? Jak zdecydujesz się na jeden lub drugi model? W tym momencie kluczowe staje się 5 pytań. Jeśli znasz odpowiedź, zdasz notatkę.

  1. Jaki system wybrać?
    Tutaj odpowiedź jest prosta, ponieważ musisz wybrać jedną z trzech alternatyw:

Klimatyzacja w dwóch jednostkach: najbardziej rozpowszechniona i powszechna, z jednostką wewnętrzną lub dzieloną (ta, którą włączasz pilotem i wyrzuca zimne powietrze) oraz drugą jednostką zewnętrzną lub dzieloną (tą na zewnątrz domu) opisano to na stronie https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/montaz/. Wśród zalet, które sprawiły, że zdominowały scenę, jest ich moc i wydajność, zarówno pod względem zimna, jak i ciepła. Jego wadą jest to, że proces instalacji, który nie jest skomplikowany, jest bardziej skomplikowany niż inne opcje.
Klimatyzator kompaktowy lub okienny: łączy dwie jednostki w jedną strukturę, zwykle w kształcie sześciennym (podobnym do gigantycznej kuchenki mikrofalowej). Kilkadziesiąt lat temu były to najczęściej stosowane klimatyzatory (zwłaszcza w budynkach biurowych). Ich instalacja jest niezwykle prosta, ale są mniej wydajne niż te z dwoma oddzielnymi jednostkami.


Klimatyzator przenośny: małe wieże z kołami, które można przemieszczać po domu w zależności od potrzeb. Nie są zbyt wydajne i mają sens tylko jako szybkie rozwiązanie do chłodzenia małych pomieszczeń (najlepiej 20 metrów kwadratowych lub mniej).
Będziesz musiał zdecydować w oparciu o swoje ambicje dotyczące klimatyzacji, od najbardziej podstawowej (przenośnej) do najbardziej zaawansowanej (w dwóch jednostkach), z wersją kompaktową jako środkową wersją.

  1. Jakiej mocy potrzebujesz?
    Musimy zacząć od wyjaśnienia, że ​​w odpowiedzi na to pytanie istotną rolę odgrywa stopień efektywności energetycznej Twojego domu.

Ogólnie rzecz biorąc, zwykle szacuje się moc 100 frygorii na metr kwadratowy . Musimy przeliczyć frygorie na kW, czyli miarę, której używamy dla energii elektrycznej. Robimy to mnożąc frygorie przez 0,86 i dzieląc wynik przez tysiąc.

Z którym na 30 metrów kwadratowych otrzymujemy 3000 frygorii lub 2,58 kW . Byłaby to moc wymagana dla klimatyzatora zaprojektowanego do chłodzenia dużego pomieszczenia.

Moc urządzenia w końcu opłaci nasz rachunek: im wyższa moc, tym więcej zapłacimy . Dlatego warto mieć na uwadze, że wybór urządzenia o większej mocy niż potrzebujemy nie będzie oznaczał lepszej klimatyzacji, a po prostu wyższy koszt (zarówno przy zakupie urządzenia, jak i później, regularnie, na rachunku za prąd).

Odwrotną opcją do zmarnowania byłoby zadowolenie się przyjemnym otoczeniem, obniżenie szacunku do 50 frygorii na metr kwadratowy i wybranie systemu inwerterowego, który jest w stanie utrzymać stabilną temperaturę podczas pracy na 40% maksymalnej wydajności. W ten sposób moglibyśmy płacić mniej na rachunku, a jednocześnie być bardzo wydajni.

„Oblicz, że do schłodzenia dużego pomieszczenia będzie potrzebny klimatyzator o mocy około 2,58 kW”.

  1. Jaką etykietę energetyczną wybrać?
    Łatwo dać się zwieść etykietom efektywności energetycznej, które są prostsze niż się wydaje .

Klasyfikacja efektywności energetycznej klimatyzatorów określa skalę według liter od A, najbardziej efektywny do G, najmniej efektywny energetycznie.

Z kolei etykieta każdego urządzenia zawiera informacje na temat jego wydajności według stref klimatycznych, sezonowej efektywności energetycznej w niskich temperaturach (SEER) lub ich zgodności w cieple (SCOP).

Dzięki tym danym możemy określić, który model urządzenia najlepiej odpowiada naszym potrzebom i zmiennym . Jeśli w ich ramach zdecydujemy się na system z klasą energetyczną A, możemy rozważać zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 30%.

  1. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?
    Istnieje szereg czynników niezwiązanych z samym klimatyzatorem, ale które mają decydujący wpływ na jego działanie. Chodzi o cechy naszego domu:

Klasa energetyczna nieruchomości: między innymi izolacja ścian i podłóg spowoduje, że w mniej lub więcej czasie stracimy mniej lub więcej chłodu, wpływając na wysiłek, jaki musi podjąć klimatyzacja (logicznie rzecz biorąc, im większy wysiłek, tym większy koszt) .
Klimat, w którym żyjemy: sierpień w Sewilli to nie to samo, co sierpień w Santander.


Orientacja domu i stopień jego bezpośredniego nasłonecznienia.


Metrów kwadratowych okien i drzwi na zewnątrz.
Długość ścian do elewacji.
Liczba osób, które zwykle znajdują się w tym samym pomieszczeniu.
Ogólnie rzecz biorąc, im gorsza klasa energetyczna nieruchomości, tym ostrzejszy klimat, tym dom jest bardziej narażony i więcej ludzi w nim mieszka … będziemy potrzebować klimatyzacji o większej mocy.

  1. W jakiej temperaturze ustawić klimatyzację?
    Według danych IDAE, Instytutu Dywersyfikacji i Oszczędności Energii, optymalna temperatura w naszych domach latem wynosi od 23 do 25 stopni. W żadnym wypadku nie należy regulować klimatyzacji poniżej tych temperatur.

Nie tylko z powodu wpływu na rachunek lub efektywność energetyczną. Należy również pamiętać, że zbyt silne działanie powietrza ma szkodliwe konsekwencje dla zdrowia .

Jednak samopoczucie termiczne może się znacznie różnić w zależności od osoby . Wpływają na to aspekty, takie jak metabolizm każdej osoby do izolacji termicznej zapewnianej przez odzież.

W ten sposób koncepcja komfortu we wspólnych przestrzeniach, takich jak domy i biura, jest nierówna. Wystarczy wskazać, że różnice w metabolizmie między mężczyznami, kobietami i dziećmi mogą przekraczać marginesy przekraczające 25%.